1898 - Založení SDH Smilov

Za rok založení hasičského sboru ve Smilově  je považován rok 1898, tj. rok pořízení hasičské stříkačky - viz dobová fotografie.

V současnosti je ve výstroji již pouze tento plně funkční unikátní stroj, koně ovšem sbor již ve své péči nemá.

Velmi slušivé uniformy z konce 19. století se bohužel nedochovaly.

kolem roku 1970

1997 -  2005

Rok 1997 je rokem velkého omlazení týmu a znovu vytvoření  ženského družstva.

V tomto roce také vzniká nová tradice, vždy na začátku července se po mnoho let konala soutěž o Putovní pouťový pohár Smilova. První kdo pohár získal bylo ku podivu družstvo žen SDH Smilov.

V následujících letech se pak sportovní tým mužů účastnil i Havlíčkobrodské ligy v požárním sportu.

V tomto období také začíná časté pořádání kulturních akcí členy SDH Smilov, oživilo se tak společenské dění v naší obci.

2009

V roce 2009 získal sbor velký počet nových členů a to především žen, které si říkají RYCHLÉ ŽELVY, a ty velmi dobře  reprezentují sbor na soutěžích.

2011

V současnosti má sbor v týmu i mnoho nových mladých tváří snaží se vybudovat členskou základnu pro kategorii mladých hasičů.